arhitectura iasi

Forumul studentilor arhitecti

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

ajutor in legatura cu probele de adrmitere

In jos 
AutorMesaj
Andreea Bilan

Puncte : 5
Data de inscriere : 04/03/2010
Varsta : 24
Localizare : Gura Humorului ,Suceava

MesajSubiect: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Joi Mar 04, 2010 6:16 pm

Buna!am si eu o intrebare....unde pot gasi niste exemple sau variante pentru probele de admitere? alien Wink
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Admin
Admin

Puncte : 91
Data de inscriere : 25/11/2009

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Joi Mar 04, 2010 9:01 pm

In general, cred ca iti putem enunta noi niste teme de admitere. Am sa intreb domnii profesori, sa iti fac rost de un text complet, insa va mai dura cateva zile.

Pentru Anul III 2009/2010 examenul de admitere a fost reprezentat de axonometria unei biserici pentru partea de desen tehnic, de realizarea dupa descriere a Casei lui Mos Costache din "Enigma Otiliei" pentru partea de desen artistic. Iti voi face rost de teme complete cat pot de repede. Nu stiu sa fie facute publice undeva.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://arhitecturaiasi.forumgratuit.ro
Andreea Bilan

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Joi Mar 04, 2010 9:58 pm

Admin a scris:
In general, cred ca iti putem enunta noi niste teme de admitere. Am sa intreb domnii profesori, sa iti fac rost de un text complet, insa va mai dura cateva zile.

Pentru Anul III 2009/2010 examenul de admitere a fost reprezentat de axonometria unei biserici pentru partea de desen tehnic, de realizarea dupa descriere a Casei lui Mos Costache din "Enigma Otiliei" pentru partea de desen artistic. Iti voi face rost de teme complete cat pot de repede. Nu stiu sa fie facute publice undeva.

Multumesc foarte mult bounce
Sus In jos
RazvanS

Puncte : 8
Data de inscriere : 02/03/2010
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Joi Mar 04, 2010 11:51 pm

Te mai poti uita prin temele de la mincu. Stiu ca ei le au postate. Cel mai sigur este sa vii la pregatire la facultate pe la Iasi. Sigur vei gasi bunavointa pe acolo. In principiu sa intrebi Smile
Sus In jos
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Mier Mar 10, 2010 6:38 am

Am gasit niste teme pe care le-am lucrat cand m-am pregatit pentru Admiterea la Facultatea de Arhitectura. Detalii la ID-ul de Y!m Rai_pierdut.
Sus In jos
NELY
Vizitator

MesajSubiect: ADMITERE   Mier Mar 10, 2010 11:27 am

Buna,

Am cautat in librarii si pe net sa imi comand manulalele de desen tehnic si ed. plastica si din pacate nu le gasesc!
Ma puteti ajuta?
Stiu ca nu sunt foarte importante dar as dori macar sa la studiez ...

Mersic!
Sus In jos
Andreea Bilan

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Mier Mar 10, 2010 12:36 pm

NELY a scris:
Buna,

Am cautat in librarii si pe net sa imi comand manulalele de desen tehnic si ed. plastica si din pacate nu le gasesc!
Ma puteti ajuta?
Stiu ca nu sunt foarte importante dar as dori macar sa la studiez ...

Mersic!

si eu le-am cautat...am gasit p un site..dar nu mai avea in stoc
....Very Happy
Sus In jos
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Dum Mar 21, 2010 10:30 am

N-am raspuns pentru ca n-am stiut ce sa spun. N-am folosit niciodata un manual pentru desenul de Admitere.
Daca aveti intrebari despre cum se poate realiza un anumit tip de desen puteti sa ni le adresati. Insa de manualul respectiv nu stiu de unde sa va fac rost.
La Admitere la Iasi se cere ca desen tehnic sa stiti ce inseamna o axonometrie, ce inseamna proiectiile in plan. Desenul artistic de Perspectiva vi se cere sa il faceti la ochi, construirea Perspectivelor se preda in cadrul Semestrului II anul I, cred. Ceea ce vi se cere presupune un minim de cunostinte si un ochi format ca sa nu faceti greseli de perspectiva. In general, notiuni de genul "liniile de fuga merg spre acelasi punct" sau "obiectele din planurile frontale sunt mai mari decat aceleasi obiecte din planuri mai indepartate".
Daca vreti sa va pregatiti o vreme singuri, fara indrumarea nimanui, luati imagini de cladiri din reviste, de interioare din reviste, exersati-va mana, invatati sa hasurati frumos, aratati-ne si noua, iar noi va putem indruma. Cat despre manuale, nu stiu detalii despre ceea ce imi cereti voi, ins apot incerca sa va arat fotografii cu manuale foarte vechi de geometrie sau de perspectiva.
Sus In jos
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   Dum Mar 21, 2010 11:10 am

Am fotografiat pagini din doua manuale vechi despre Desen Tehnic, Perspectiva. Cine doreste imaginile le poate gasi la ID-ul Rai_pierdut.
Sus In jos
Tiberiu

Puncte : 160
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Geometrie Descriptiva Si Perspectiva - Mircea Enache   Dum Mar 21, 2010 11:15 am

In aceasta carte gasiti toate informatiile de care aveti nevoie pentru admitere - http://www.scribd.com/full/19452074?access_key=key-cko6lzido632kzsdhz4 [ o puteti descarca si printa ulterior ]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ajutor in legatura cu probele de adrmitere   

Sus In jos

ajutor in legatura cu probele de adrmitere
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lectii, ajutor, sfaturi in tehnica servetelului / decoupage
» Gaseste legatura