arhitectura iasi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

arhitectura iasi

Forumul studentilor arhitecti
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Expozitie de pictura si sculptura "Oameni" 23 februarie - 20 martie 2010 la Ateneul Tatarasi

In jos 
AutorMesaj
sabzuki
Admin



Mesaje : 16
Puncte : 51
Data de inscriere : 25/02/2010

Expozitie de pictura si sculptura "Oameni" 23 februarie - 20 martie 2010 la Ateneul Tatarasi Empty
MesajSubiect: Expozitie de pictura si sculptura "Oameni" 23 februarie - 20 martie 2010 la Ateneul Tatarasi   Expozitie de pictura si sculptura "Oameni" 23 februarie - 20 martie 2010 la Ateneul Tatarasi I_icon_minitimeMier Mar 10, 2010 12:19 am

Vor expune urmatorii sapte artisti:

Felix Aftene - pictor

"Esenta discursului meu plastic este intretinuta de emotia si uimirea fata de diversitatea umana si de lumea pe care o duce si contine un singur om. Caut o reprezentare metafizica in forma a valentelor spiritual umane si a formelor sale de comunicare."

Zamfira Barzu - pictor

Sorin Purcaru - sculptor

"Oamenii mei sunt o parte din mine si eu o parte din ei."

Gabriela Drinceanu - sculptor

"Oamenii - stari interioare, ascunse, muncite, prinse in roti, angrenate in mecanisme independente unele de altele. Urmaresc interdependenta dintre spatiul real si cel creat prin imagine, jocul creatiei artistice ca demers cultural complex, sculptura ca spatiu scenografic, teatral, coregrafic, ambiental."

Cristian Diaconescu - pictor

"Am introdus prin culoare moduri de a comunica cu mine insumi, cu ceilalti, forme ale umanului configurate prin compozitie si mesaj. Ingerii din lucrarile mele reusesc sa contopeasca intr-o interpretare personala, o reconstructie identitara a eu-lui, un simbol de liniste, de speranta."

Sorin Otinjac - pictor

"Lucrarile aflate in expozitie se incadreaza intr-o tematica mai larga, legata de observatii profunde asupra starilor, sentimentelor, trairilor, emotiilor oamenilor cu care intram in contact permanent."

Sabin Drinceanu - pictor

"Templu ca spatiu al ritualurilor crestine si, nu numai, spatiu al regasirii si initierii. Panourile sale generoase, relatiile dintre ele si suportul alb al peretilor galeriei, produc un efect de liniste sacra, primordiala, initiatica prin potentialitatea ritualului consumat individual. Templul Marelui Arhitect, de pilda, devine un subtil axis mundi, unde verticala ascensionala permite raportul cordial dintre terestru si celest. Imaginea, epurata de determinari materiale, pare a fi sensul unei rugaciuni. Albul dominant al panourilor trimite la potentialitate si permanenta in acelasi timp. Uneori, artistul apeleaza la insertia pe suprafata tabloului a unor elemente din vechi stergare, din scoarte taranesti, a unor panze imaculate ca simblouri ale puritatii divine." (Valentin Ciuca)

Expozitia va fi deschisa publicului spre vizitare in perioada 23 februarie - 20 martie 2010.
Sus In jos
 
Expozitie de pictura si sculptura "Oameni" 23 februarie - 20 martie 2010 la Ateneul Tatarasi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Expozitie „Egiptul Pământ Etern” 21-28 martie 2010 la Casa de Cultura a Studentilor
» Expozitia de fotografie "CAL" 16-28 martie 2010 la Moldova Mall
» Expozitia de fotografie "Vederi din Germania" 02 - 14 martie 2010 Parcul Copou, Galeria La Gard
» Bal Mascat Editia a VII-a Joi, 18 martie 2010 la UAIC
» RIUF 2010 Joi, 18 martie 2010 la Hotel Unirea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
arhitectura iasi :: Discutii :: Evenimente-
Mergi direct la: