Festudis
a IX-a editie
10 - 16 mai 2010
Luni 10 mai 2010
ora 12:00 – Conferinţă de presă – Sala Foaier – Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi şi organizaţiile studenţeşti.
ora 18:30 – Parada organizaţiilor studenţeşti pe traseul:
1. Tudor Vladimirescu – Splai Bahlui – Palatul Culturii
2. Copou – Casa Studenţilor – Bulevardul Ştefan cel Mare – Palatul Culturii
3. Palatul Culturii – Bulevardul Ştefan cel Mare – Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi şi organizaţiile studenţeşti.
ora 20:00 – Parada Zmeelor – Parcare Casa Studenţilor
Organizator
Asociaţia Tinerilor Basarabeni din Iaşi – Denis Gandzii – 0764/478171.
ora 20:00 – Deschiderea oficială a festivalului şi spectacolul de deschidere – Parcare Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.Invitati ALTERNOSFERA.
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi şi organizaţiile studenţeşti
Marţi 11 mai 2010
ora 11:00 - 13:00 – Simte-te european! – Sala Gaudeamus – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Organizaţia Studenţilor de la Studii Europene Iaşi – Oana Aghiniei – 0746/646488.
ora 12:00 - 13:00 – Sănătate prin mişcare – Parcare Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Societatea Studenţilor Farmacişti Iaşi – Roxana Rotariu – 0748/481762, Monica Strugaru – 0743/897647.
ora 13:00 - 15:00– Eu student – Sala de Conferinte – Casa de Cultura a Studentilor
Organizator
Asociaţia EuroDEMOS.
ora 14:00 – Paşii pentru a te face plăcut angajatorului – Facultatea de Hidrotehnică – Univ. „Gh. Asachi”
Organizator
Liga Studenţilor şi Absolvenţilor Hidrotehnişti Organizaţi – Renata Alexandra Filip – 0755/860274.
ora 14:00 - 16:00 – „Funny Contest” – Parcare Casa Studenţilor
Organizator
Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie – Mihaela Gîdioi – 0743/647904, Cristina Chirilă – 0752/295282.
ora 14:00 - 16:00 – Automedicaţia – Parcul Voievozilor
Organizator
Societatea Studenţilor Farmacişti Iaşi – Roxana Rotariu – 0748/481762.
ora 14:00 - 17:00 – 5 minute pentru sănătate – Parcare Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Societatea Studenţilor Medicinişti Iaşi – Graziela Biter – 0745/675063.
ora 17:00 - 19:30 – Liga se prezintă – Sala Gaudeamus – Casa Studenţilor
Organizator
Liga Studenţilor Electrotehnisti – Alin Harhătă – 0748/288827.
ora 18:00 - 20:00 – Serile Clubului „Richard Oschanitzky” – Studioul Muzical – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 20:00 – Seară folclorică – Parcare Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
Miercuri 12 mai 2010
ora 12:00 - 15:00 – Fii european în felul tău! – Sala Azur – Casa Studenţilor
Organizator
Asociaţia Naţională a Studenţilor de la Ştiinţe Administrative – Loredana Grecu.
ora 13:00 - 15:00 – Labirintul indiciilor – Palatul Culturii
Organizator
Asociaţia Studenţilor şi Absolvenţilor de la Facultatea de Filosofie – Ana Maria Pojanu, Oana Paiu.
ora 14:00 - 16:00 – Automedicaţia – Parcul Voievozilor
Organizator
Societatea Studenţilor Farmacişti Iaşi – Roxana Rotariu – 0748/481762.
ora 14:00 - 16:00 Conferinţa „E rândul tău!”– Sala BCU
Organizator
Liga Studenţilor de la Istorie Iaşi – Răzvan Timofciuc – 0749/858923 .
ora 14:00 - 17:00 – 5 minute pentru sănătate – Parcare Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Societatea Studenţilor Medicinişti Iaşi – Graziela Biter – 0745/675063.
ora 16:00 - 18:00 – Concurs de cultură generală – „COOLtourIS” – Sala Gaudeamus
Organizator
Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie – Mihaela Gîdioi – 0743/647904, Raluca Ciorătanu – 0748/792685.
ora 17:00 - 19:00 – Taifas politic – Sala Conferinţe – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Organizaţia Studenţilor de la Studii Europene Iaşi – Oana Aginiei – 0746/646488.
ora 18:00 - 20:00 – Serile Clubului „Richard Oschanitzky” – Studioul Muzical – Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 19:00 – Serile filmului românesc la Iasi – Cinematograful Victoria - "Legaturi bolnavicioase" – invitat - regizorul Tudor Giurgiu – un film de excepţie cu Tudor Chirilă, Maria Popistaşu şi Ioana Barbu.
Organizator
Asociaţia Studenţilor Jurnalişti – Corina Gologoţ – 0749/698412, Alina Guraliuc – 0742/622431.
ora 20:00 – Spectacol de muzică folk – Parcare Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, Liga Studentilor de la Geografie şi Geologie.
22 dublin, Rroma party, Grupul de initiativa.....
Joi 13 mai 2010
ora 10:00 - 12:00 – Sport Show – Expoziţie de echipament sportiv – Parcul Voievozilor
Organizator
Asociaţia Tinerilor din Educaţie Fizică şi Sport – Tinere Talente – Eliza Aniţei – 0745/065624.
ora 11:00 - 15:00 – StudIStur – Complexul de agrement Ciric
Organizator
Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie – Mihaela Gîdioi – 0743/647904, Adrian Bereşteanu – 0743/157484.
ora 12:00 - 16:00 – Team Design – Sala Azur – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Asociaţia „Grupul Local BEST Iaşi” – Vasile Budur – 0724/029321, Alexandra Vasiliu – 0743/036898.
ora 14:00 - 16:00 – Automedicaţia – Parcul Voievozilor
Organizator
Societatea Studenţilor Farmacişti Iaşi – Roxana Rotariu – 0748/481762.
ora 14:00 - 17:00 – 5 minute pentru sănătate – Parcare Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Societatea Studenţilor Medicinişti Iaşi – Graziela Biter – 0745/675063.
ora 16:00 - 18:00 – Sport Show – Expoziţie de echipament sportiv – Parcul Voievozilor
Organizator
Asociaţia Tinerilor din Educaţie Fizică şi Sport – Tinere Talente – Eliza Aniţei – 0745/065624.
ora 16:00 - 18:00 – Workshop masaj – Sala Conferinţe – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Asociaţia Studenţilor Bioingineri Iaşi – Cosmin Chifane – 0748/719120.
ora 18:00 - 20:00 – Umor caritabil – Sala Gaudeamus – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Liga Studenţilor Electrotehnişti – Adrian Mucerniuc – 0746/188752.
ora 18:00 - 20:00 – Serile Clubului „Richard Oschanitzky” – Studioul Muzical – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 19:00 – Serile filmului românesc la Iasi – Cinema Victoria - "Eu cand vreau sa fluier, fluier" – invitat special regizorul Florin Serban.
Organizator
Asociaţia Studenţilor Jurnalişti – Corina Gologoţ – 0749/698412, Alina Guraliuc – 0742/622431.
ora 20:00 – Concert rock – Parcare Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie
ora 22:00 – Medieval body painting – Sala Foaier – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Liga Studenţilor Economişti – Anca Stanciu – 0748/683388, Silviu Tiron – 0751/010230.
Vineri 14 mai 2010
ora 8:00-16:00 Doneaza pentru viata! Sala Foaier şi Sala Conferinţe
Organizator
ASAFFI, SSFI, ANSSA, ASALT
ora 10:00 - 12:00 – Sport Show – Expoziţie de echipament sportiv – Parcul Copou
Organizator
Asociaţia Tinerilor din Educaţie Fizică şi Sport – Tinere Talente – Eliza Aniţei – 0745/065624.
ora 11:00 - 18:00 – Go Medieval – Spaţiul verde dintre căminele T2 – T3 – Tudor Vladimirescu
Organizator
Arcuş Marius – 0721/158877.
ora 12:00 – 16:00 – Rapel de pe Facultatea de Chimie/Sport
Organizator
Asociaţia Studenţilor Bioingineri Iaşi – George Corneliu Coman – 0744/698620.
ora 13:00 -18:00 Roma and friends Village – Parcul Voievozilor
Organizator
Asociatia Gipsy Eye – Mihaela Diana Podariu – 0746/065744, ASIRYS
ora 14:00 – „Mens sana in corpore sano” – Baza antrenament Jandarmeria Română – Filiala Iaşi
Organizator
Liga Studenţilor şi Absolvenţilor Hidrotehnişti Organizaţi – Bogdan Uta – 0743/629453.
ora 16:00 - 18:00 – Sport Show – Expoziţie de echipament sportiv – Parcul Copou
Organizator
Asociaţia Tinerilor din Educaţie Fizică şi Sport – Tinere Talente – Eliza Aniţei – 0745/065624.
ora 17:00 - 20:00 – Rolul Iaşiului în relaţiile dintre Republica Moldova şi România – Sala Conferinţe – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Asociaţia Tinerilor Români din Afara Graniţelor – Dumitru Sorbală – 0740/727910, Corina Secureanu – 0768/041587.
ora 17:00 – 21:30 – Zilele Clubului „Unesco Quasar” – Sala Azur – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
Organizator
Clubul „Unesco Quasar” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 18:00 – Noaptea devoratorilor de istorie – Casa de Cultura „Mihail Ursachi”
Organizator
Liga Studenţilor de la Istorie Iaşi – Ligia Corduneanu – 0765/313896.
ora 18:00 - 20:00 – Serile Clubului „Richard Oschanitzky” – Studioul Muzical – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 19:00–21:00 Miss FEstudIS si Spectacol Elegance 20 – Sala Gaudeamus – Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, Grupul de Initiativă al Elevilor si Studenţilor de Etnie Rromă „Loli Coxa”, Liga Studentilor de la Universitatea „Petre Andrei ” din Iaşi, Publicaţia StundentIS – Ghiurea Elena – 0743/076062, Vrabie Andrei – 0745/027849.
ora 19:00 – Serile filmului românesc la Iasi – Cinema Victoria - "Cand se stinge lumina", "Plictis si Inspiraţie", "Sasa, Grisa si Ion" (scurt metraje) si "Tache" - invitat special regizorul Igor Cobileanski
Organizator
Asociaţia Studenţilor Jurnalişti – Corina Gologoţ – 0749/698412, Alina Guraliuc – 0742/622431.
ora 20:00–22:00 Concert Unplugged – Parcare Casa de Cultură a Studenţilor
Organizator
Casa de Cultura a Studentilor
ora 21:00 - 06:00 – Cinemaraton – Casa de Cultura “Mihai Ursachi”Iaşi
Organizator
Liga Studenţilor de la Facultatea de Geografie şi Geologie – Mihaela Gîdioi – 0743/647904, Octavian Stoica – 0753/170910.
Sâmbătă 15 mai 2010
ora 8:00-16:00 - Doneaza pentru viata! – Sala Foaier şi Sala Conferinţe
Organizator
ASAFFI, SSFI, ANSSA, ASALT
ora 10:00 - 12:00 – Sport Show – Expoziţie de echipament sportiv – Parcul Voievozilor
Organizator
Asociaţia Tinerilor din Educaţie Fizică şi Sport – Tinere Talente – Eliza Aniţei – 0745/065624.
ora 11:00 - 18:00 – Go Medieval - Spaţiul verde dintre căminele T2 – T3 – Tudor Vladimirescu
Organizator
Arcus Marius – 0721/158877.
ora 16:00 - 18:00 – Sport Show – Expoziţie de echipament sportiv – Parcul Voievozilor
Organizator
Asociaţia Tinerilor din Educaţie Fizică şi Sport – Tinere Talente – Eliza Aniţei – 0745/065624.
ora 17:00 – 21:30 – Zilele Clubului Unesco Quasar – Sala Azur – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
Organizator
Clubul „Unesco Quasar” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 18:00 - 20:00 – Serile Clubului „Richard Oschanitzky” – Studioul Muzical – Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 18:30 – Spectacol Elegance 20 – Sala Gaudeamus – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Casa de Cultură Studenţilor Iaşi.
ora 20:00 – Concert Rock – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
ora 21:00 – Karaoke în stil studenţesc – Casa Universitarilor
Organizator
Asociaţia Studenţilor Bioingineri, Asociaţia Studenţilor Francofoni Iaşi – Roxana Năstase – 0743/915629, Liga Studenţilor Electrotehnişti – Alin Harhătă – 0748/288827, Liga Studentilor Economisti
Duminică 16 mai 2010
ora 11:00 - 13:00 – Maratonul FEstudIS – Universitatea Alexandru Ioan Cuza – UMF – Bd. Independeţei – Tg. Cucu – Campus Tudor Vladimirescu (parcare BRD)
Organizator
Asociaţia Studenţilor Francofoni din Iaşi – Rebei Irina – 0747/951224
ora 11:30 – Zilele Clubului Unesco Quasar – Sala Conferinţe – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
Organizator
Clubul „Unesco Quasar” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 13:00 - 14:00 – Premiere Universitariada – Piramida umană
Organizator
Liga Studenţilor Electrotehnişti, Asociaţia Studenţilor Bioingineri – Alexandra Maxim – 0742/834258.
ora 18:00 - 20:00 – Serile Clubului „Richard Oschanitzky” – Studioul Muzical – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 20:00 – Concert Rock Alternativ – Parcare Casa Studenţilor
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
ora 22:00 – Ziua lumânărilor aprinse – Parcul Voievozilor
Organizator
Societatea Studenţilor Farmacişti Iaşi – Roxana Rotariu – 0748/481762, Oana Perju – 0741/438826.
Acţiuni pe mai multe zile ale festivalului
Galerie de artă – 10 – 16 mai 2010 – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizator
Asociaţia Tinerilor Români din Afara Graniţelor – Mariana Solonari – 0752/408465, Dan Rotaru – 0751/011477.
Universitariada – 11 – 16 mai 2010
Organizator
Liga Studenţilor Electrotehnişti – Radu Pascariu – 0744/908703, Andrei Marius Mazilu – 0754/548674, Ovidiu Brănuţ – 0748/892901.
Ziarul FEstudIS
Organizator
Ghiurea Elena – 0743/076062, Vrabie Andrei – 0745/027849.
Off studenţesc – 11 – 14 mai 2010 – Univ. „Al. I. Cuza”
Organizator
Asociaţia Studenţilor Jurnalişti – Cătălin Hopulele – 0766/612246, Societatea Studenţilor Farmacişti Iaşi.
Expoziţie de fotografie: 10 – 15 mai 2010
1. „EcoArt”;
2. FEstudIS-ul în imagini;
3. ArTehnica;
4. Istorie în imagini
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, Liga Studenţilor de la Geografie şi Geologie Iaşi – Mihaela Gîdioi – 0743/647904, Liga Studenţilor Economişti, Asociaţia Tehnică de Formare Profesională „TEACH ING” – Ciprian Zănoagă – 0745/615383, Liga Studenţilor de la Istorie Iaşi – Răzvan Timofciuc – 0749/858923.
Serile Teatrului Ludic – 10 – 14 mai 2010
Luni 10 mai 2010
ora 20:00 - "Poem irlandez despre viaţă şi suflet" - Sala Ludic – Casa Studenţilor
Autor John Kendrick - Regia Aurel Luca, Distribuţia: Vera Pantea, Alex Epure, Radu Mihoc, Cristi Popovici.
Lumini, sonorizare - Ionuţ Nacu
Marţi 11 mai 2010
ora 20:00 - "Despre sexul femeii - Câmp de luptă în războiul din Bosnia" - Sala Ludic
Adaptare dupa Matei Vişniec - Regia Aurel Luca, mişcarea scenică Vera Pantea - Distribuţia Vera Pantea, Oana Mocanu
Lumini sonorizare : Ionut Nacu , Radu Mihoc
Miercuri 12 mai 2010
ora 20:00 - "Occident Express" - Sala Ludic – Casa Studenţilor
Adaptare după Matei Vişniec - Regia Aurel Luca - Distribuţia: Cătălin Ungureanu, Flavia Cîrlan, Simona Radu, Evelina Crăcană, Alex Epure, Cristi Popovici
Lumini, sonorizare: Radu Mihoc.
Joi 13 mai 2010
ora 20:00 - "Poveşti de familie" - Sala LUDIC – Casa Studenţilor
Adaptare dupa Bljana Srbljanovic - Regia Aurel Luca
Distributia: Vera Pantea, Ionuţ Nacu, Radu Mihoc, Anca Stănescu, Catrinel Constantinescu
Lumini, sonorizare: Alex Epure, Cristi Popovici
Vineri 14 mai 2010
ora 20:00 - "Ultima haltă în Paradis" Sala Ludic – Casa Studenţilor
de Valentin Nicolau - Regia Aurel Luca
Distribuţia: Ancuţa Sandu, Adrian Simion ( Trafa), Anisia Gafton, Cornel Dumitriu.
Lumini, sonorizare: Radu Mihoc, Cristi Popovici.
Organizator
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
- Citat :